Zriaďovateľom  školy je Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Spišské Podhradie.

Jej činnosť  sa začala v školskom roku 1991/92 v provizórnych priestoroch na Fabiniho ulici. Navštevovalo ju 168 žiakov ročníkov 1. – 4. V nasledujúcom školskom roku sa presťahovala do budovy  školy na Markušovskej ulici. Riaditeľom školy  do konca školského roka 1996/97  bol Mgr. Jozef Jagáč. V ďalšom školskom roku do tejto funkcie nastúpil  Mgr. Ján Orinin.

Súčasťou školy je školský klub, ktorý pracuje v 3 oddeleniach a zariadenie školského stravovania – školská jedáleň.

Škola ponúka:

• výchovu a vzdelávanie v kresťanskom duchu
  • povinnú výučbu cudzích jazykov (anglického, nemeckého a francúzskeho)od 1. ročníka a druhý cudzí jazyk od 5. ročníka pod vedením kvalifikovaných učiteľov
  • možnosť vykonať skúšku Sprachstandsprufung a získať certifikát potvrdzujúci úroveň ovládania nemeckého jazyka na úrovni stanovenej Radou Európy v Štrasburgu z roku 2000
  • výučbu informatickej výchovy od 2. ročníka a informatiky od 5. ročníka
  • možnosť navštevovať elokované triedy ZUŠ (odbor hudobný, výtvarný, tanečný)
  • bohatú a pestrú záujmovú činnosť
  • plavecký výcvik pre žiakov 3. a 6. ročníkov
  • lyžiarsky výcvik pre žiakov 7. ročníka
  • školu v prírode pre žiakov 5. ročníka
  • implementáciu prvkov moderných alternatívnych vyučovacích metód a foriem práce (projektové, kooperatívne, prosociálne vyučovanie)
  • aktívny pobyt detí v školskom klube
  • integráciu zdravotne postihnutých detí
  • odborné poradenstvo školského špeciálneho pedagóga
  • pravidelné kultúrne a spoločenské podujatia
  • náboženskú a charitatívnu činnosť
  • verejnoprospešnú činnosť

História školy

Na základe požiadavky a záujmu rodičov zriadil Biskupský úrad v Spišskom Podhradí cirkevnú školu s názvom Základná škola sv. Cyrila a Metoda v Spišskej Novej Vsi.

Základným cieľom bolo hľadanie nových ciest vo výchove detí na kresťanských zásadách. V šk. roku 1991/92 boli otvorené ročníky 1.- 4., dočasne umiestnené v budove MŠ na Fabiniho ulici. Počet tried v škole bol 8 a navštevovalo ich 168 žiakov. Riaditeľom školy  do konca školského roka 1996/97  bol Mgr. Jozef Jagáč. V ďalšom školskom roku do tejto funkcie nastúpil  Mgr. Ján Orinin.